CONTOH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAGI SEJARAH TAHUN 4
|
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Sejarah Tahun 4
|
|
Tarikh
|
6 Mac 2014
|
|
Masa
|
8.15 – 8.45 pagi
|
|
Tema / Tajuk
|
Masa Dahulu dan Kini / Mari Belajar
Sejarah
|
|
Fokus
|
Standard Kandungan
1.1
Mengetahui dan memahami pengertian sejarah.
Standard Pembelajaran
1.1.6 Menyatakan kepentingan sejarah dalam
kehidupan.
K1.1.8 Menyatakan kehidupan
masyarakat masa lalu dan kesinambungannya dengan masa kini.
|
|
Objektif
|
Pada akhir aktiviti pengajaran dan
pembelajaran, murid akan dapat :
I.
Murid
dapat membuat perbandingan cara pertanian dan komunikasi dijalankan pada
masa dahulu dan kini.
II.
Menyenaraikan
alat-alat pertanian dan komunikasi yang digunakan pada zaman dahulu dan zaman
kini menggunakan peta i-Think.
III.
Murid
dapat memadankan 8 daripada 10 alatan dengan kegunaannya dengan betul di
dalam lembaran kerja.
|
|
Aktiviti
|
1.
Guru
menunjukkan gambar-gambar di dalam slaid
berkaitan kehidupan masyarakat pada masa dahulu dan masa kini.
2.
Bersoal
jawab dengan murid.
Contoh soalan :
i)
Apakah
pekerjaan utama masyarakat zaman dahulu?
ii)
Bagaimanakah
cara masyarakat zaman dahulu berhubung?
iii)
Nyatakan
nama-nama alatan yang digunakan dalam pertanian dan komunikasi masyarakat
masa dahulu.
iv)
Adakah
berlaku perubahan dalam teknologi peralatan pertanian dan komunikasi
masyarakat masa dahulu dengan masa kini?
3.
Guru
menunjukkan kad gambar bersiri terdiri daripada gambar-gambar peralatan yang
digunakan dalam bidang pertanian dan komunikasi pada masa dahulu sehingga
kini.
4.
Secara
berkumpulan, guru meminta murid mengklasifikasikan alatan yang digunakan pada
masa dahulu dan kini mengikut bidang pertanian dan komunikasi menggunakan
peta i-Think.
5.
Guru
bersama murid berbincang mengenai perbezaan alatan yang digunakan dalam
pertanian dan komunikasi pada masa dahulu dan kini.
6.
Murid
membuat latihan pengukuhan di dalam lembaran kerja yang disediakan oleh guru.
|
|
EMK
|
Nilai Murni :
Bersyukur dengan kemajuan teknologi
negara.
KPS : Kemahiran Asas Sejarah (Mari
Belajar Sejarah)
Dimensi Kewarganegaraan : Menghargai
Kemakmuran Negara
TMK : Tayangan slaid power point
|
|
Bahan Bantu Belajar
|
Komputer riba, Power Point, LCD, kad
gambar bersiri, kad manila, lembaran kerja.
|
|
Penilaian Pengajaran dan
Pembelajaran DSP
|
Guru memberi tugasan lanjutan kepada
murid iaitu lembaran kerja.
|
|
Refleksi
|
Seramai 20 daripada 30 orang murid
dapat menjawab tugasan dengan capaian melebihi 80%.
|
|
Prosedur Pelaksanaan
|
Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran
Generik
|
Catatan
|
|
SET INDUKSI (3 minit)
1.
Guru menayangkan slaid gambar kehidupan masyarakat masa
dahulu dan masa kini.
2.
Berdasarkan gambar, guru menanyakan soalan kepada
murid:
·
Contoh Soalan:
1.
Apakah perbezaan pada gambar yang anda lihat?
2.
Bagaimanakah masyarakat dahulu menjalankan pertanian
dan berkomunikasi?
3.
Nyatakan perbezaan alatan yang digunakan pada masa
dahulu dan kini.
|
1.
Inkuiri
2.
Sumbangsaran
3.
Kecerdasan Pelbagai-
·
Linguistik Ruang
4.
Kemahiran Koperatif.
5.
Pembelajaran Berbentuk Komputer
|
BBM
-Komputer riba, LCD
|
|
LANGKAH 1 (5 minit)
1.
Guru menerangkan cara kehidupan masyarakat pada masa
dahulu dan perbezaan dengan masa kini.
2.
Guru menggunakan kad gambar bersiri untuk menunjukkan
alatan yang digunakan dalam pertanian dan komunikasi.
3.
Murid diminta baca kad gambar bersiri tersebut dan
kemudian guru terangkan fungsi alatan tersebut.
|
1.
Kecerdasan Pelbagai-
·
Linguistik
2.
Kontekstual
|
BBM
Kad gambar
bersiri
|
|
Langkah 2 (15 minit)
1. Dalam kumpulan, murid berbincang untuk menyenaraikan
peralatan-peralatan yang digunakan dalam bidang pertanian pada masa dahulu
dan kini.
2. Murid-murid berbincang dalam kumpulan
masing-masing mengklasifikasikan hasil
dapatan mereka mengikut bidang pertanian dan komunikasi menggunakan peta
i-Think dalam kad manila.
3. Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk
membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
4. Murid membentangkan hasil dapatan masing-masing.
5. Guru merumuskan pembentangan murid dan menyatakan
senarai peralatan yang digunakan dalam bidang pertanian dan komunikasi.
|
1.
Kecerdasan pelbagai-
·
kinestitek
·
linguistik
2.
Inkuiri
3.
Kemahiran berfikir
4.
Konstruktivisme
5.
Pembelajaran koperatif
6.
Nilai kerjasama
|
BBM
Kad manila
|
|
LANGKAH 3 (4 minit)
1. Guru menerangkan kepentingan peralatan-peralatan
yang digunakan dalam bidang pertanian dan komunikasi.
2. Murid mendengar dengan teliti penerangan
guru.
3. Guru menyoal murid apakah kesan sekiranya tidak
berlaku perubahan teknologi dalam bidang pertanian dan komunikasi di dunia
ini?
4. Murid menjawab soalan guru.
5. Guru merumuskan jawapan murid.
|
·
Kaedah Bercerita
·
Kemahiran berfikir
Kecerdasan Pelbagai-
·
Linguistik
|
|
|
PENUTUP (3 minit )
1.
Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari
ini.
2.
Guru mengukuhkan pembelajaran hari ini dengan memberi
latihan lembaran kerja kepada murid.
|
1.
Nilai bersyukur
2.
Kemahiran berfikir
|
BBM
Lembaran kerja
|
No comments:
Post a Comment